Włoski św. Stanisław Kostka

Z kim moglibyśmy porównać św. Gabriela, który dla nas Polaków jest przecież prawie nieznany? Oczywiście ze św. Stanisławem Kostką. Podobieństw pomiędzy nimi jest przynajmniej kilka. Pochodzili z wpływowych i zamożnych rodzin. Mieli liczne rodzeństwo. Obaj zmarli bardzo wcześnie. Zarówno jeden, jak i drugi byli zakonnikami, a decyzji obu pójścia drogą rad ewangelicznych sprzeciwiali się ich ojcowie. Dostąpili łaski oglądania Matki Bożej. Każdy młody człowiek we Włoszech, gdy tylko spojrzy na obrazek z młodzieńcem w czarnym habicie z białym sercem i krzyżem wiem, że to "święty uśmiechu" - tak właśnie jest nazywany św. Gabriel w swojej ojczyźnie. Podobnie rzecz się ma z naszym Świętym. W końcu obaj są patronami młodzieży oraz studentów.

Miejsce, gdzie spoczywa św. Gabriel, leży u podnóża góry Gran Sasso w południowych Włoszech. Nad jego grobem wzniesiono sanktuarium, które uchodzi za jedno z największych na Półwyspie Apenińskim. Wnętrze świątyni zaskakuje ilością wotów dziękczynnych pozostawionych tam przez tysiące ludzi uzdrowionych z chorób nowotworowych, rodziców obdarzonych zdrowym potomstwem, grzeszników, którzy doznali łaski nawrócenia i wyjścia z nałogów.

Kim jest ten święty uśmiechnięty/ Jednym z najbardziej ukochanych przez wierzących świętym Kościoła katolickiego. Jego grób rokrocznie odwiedzają dwa miliony pielgrzymów. Kochają go studenci, którym patronuje, ale nie tylko, ponieważ jest również patronem księży i młodzieży w ogóle. Ponieważ był bardzo przystojnym mężczyzną, za ziemskiego życia uchodził nawet za il damerino, czyli bawidamka, szczególną cześć odbiera dzisiaj zwłaszcza od kobiet. Po dziś dzień jego postać wzbudza wśród płci pięknej wiele emocji. Święty uśmiechu nikomu nie odmawia swej pomocy. Włosi mówią, że to wyjątkowo skuteczny święty. Kto jak kto, ale oni znają go przecież najlepiej.

w: Ks. Cyprian Kostrzewa SSP, Święty Gabriel, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz